KYK Taahhütname onaylama işlemleri, yurt sonuçları için başladı. Bu yazıda KYK taahhütname onaylama işlemleri nasıl yapılır açıklayacağız. KYK taahhütname onaylama nereden yapılır? Yurt, öğrenim kredisi veya burs çıkan öğrenciler için taahhütname hazırlama işlemleri e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Açıklanan sonuçlara göre yurt, burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödeme almaları için taahhütname yaptırmaları gerekmektedir. Bu taahhütnameyi 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler e-devlet KYK kredi onaylama işlemleri sayfasından kendileri yapacaktır.

Yurt kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilk aylık yurt ücretini mutlaka ödemeleri gerekiyor. Daha sonra dilerseniz e-devlet üzerinden dilerseniz kazandığınız yurt müdürlüğünde kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

KYK yurtlarına yerleştirilen öğrencilerin 9 Eylül 2017 tarihine kadar Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinde yer alan E-ÖDEME ekranından ilk kayıt ücretini mutlaka ödemeleri gerekiyor. İlk kayıt ücreti içerisinde güvence bedeli, gün bazında yatak ücreti ve yurt kimlik ücreti yer alıyor. Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik olarak ekrana çıkıyor.

Kesin kayıt için taahhütname onaylama şart. İlk kayıt ücretini ödeyen öğrencilerin yurt kayıt işlemlerini 9 Eylül’de saat 23.59’a kadar tamamlamaları gerekiyor. Bu tarihe kadar öğrenciler e-Devlet’e giriş yaparak YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yapabilecekler.

İlk yerleştirme sonrası yerleşen öğrenciler 10 Eylül’den itibaren yurtlarda barınabilecekler.

Yedek yerleştirmeler 11, 14 ve 18 Eylül’de yapılacak. KYK yurtları için yedek sırası bekleyen öğrenciler için ilk yedek yerleştirme 11 Eylül’de, ikinci yedek yerleştirme 14 Eylül’de, üçüncü yedek yerleştirme ise 18 Eylül’de gerçekleştirilecek.Kredi/burs başvuruları üniversite kayıtlarından sonra yapılacaktır.

18 yaşından küçük öğrenciler için yurt, kredi onaylatma işlemini anne yada babalarının e-devlet şifreleri ile giriş yaparak onaylatabilirler. Daha sonra kendi e-devlet şifreleri ile giriş yaparak taahhütname onayını verebilirler.

18 yaşından küçük yada anne ve babası olmayan öğrenciler, kanuni vasileri ile birlikte herhangi bir KYK yurt müdürlüğüne başvurarak kredi onaylama taahhütnamesini imzalayabilirler.

Eğer başvurunuz sonucundan yurt, burs veya kredi çıktıysa ve almak istemiyorsanız kredi onaylama işlemini yapmamanız yeterlidir.

Taahhütname onaylandıktan sonra yapmanız gereken başka bir işlem yoktur. Ziraat Bankası hesabınızı açacak, size yakın bir şubeye kartınızı ulaştıracak. Bu işlemler gerçekleştikten sonra gerek KYK gerekse banka tarafından yapılacak bilgilendirmeyle hangi şubeden kartınızı alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK