KYK Kredi

KYK KYK Kredi

KYK Burs ve Kredi Müjdesi

KYK Burs ve Kredi Müjdesi! Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu kredi ödemeleri ve burs sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu “Bu yıl, burs ödemelerini ekim ayından başlatıyoruz. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız.” diye konuştu.

Bu açıklamaya göre önceki yıllarda ödenmeyen ekim,kasım,aralık ayı bursları kazanan öğrencilere ilk ayda topluca ödenecek.

Yaklaşık 800 bin başvuru yapıldığını belirten Aksu, ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 150 bin öğrenciye KYK burs ödemesi yapılacağını duyurdu. Ayrıca burs alamayan öğrenciler için öğrenim kredisi imkanının olduğunu hatırlattı.

KYK burs sonuçları kasım ayında açıklanacak. Genel Müdür Aksu, başvuruları değerlendirmek için 11 farklı kurumla iş birliği yaptıklarını, burs başvuru sonuçlarını kasım ayı içerisinde açıklamayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi nedir? Kimler öğrenim kredisi alabilir? Eğer burs sorgulama ekranında sonuç öğrenim kredisi alabilirsiniz uyarısı görüyorsanız, size öğrenim kredisi çıkmış demektir.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun verdiği yüksek öğrenim öğrencileri için geri ödemeli bir kredidir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri normal öğrenim süreleri boyunca öğrenim kredisi alabilirler. Geri ödemesiz KYK bursu alan öğrenciler kredi alamazlar.

Öğrenim Kredisi Ne Kadardır?

Öğrenim kredisi son yapılan zam ile birlikte aylık 400TL olmuştur. 2017 yılında bir artış beklenmiyor, olursa da 20-30TL den daha fazla olmaz büyük olasılıkla.

Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

KYK öğrenim kredisi, başvuran tüm yüksek öğrenim öğrencilerine verilir. KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları aynı ortamda (e-devlet üzerinden) yapılmaktadır. Burada 3 farklı seçenek söz konusu. 1-Sadece burs istiyorum, 2-Sadece kredi istiyorum ve 3-Öncelikle burs istiyorum çıkmazsa kredi almak istiyorum. Bu doğrultuda 2. seçenek ile başvuran hemen hemen tüm yüksek öğrenim öğrencilerine kredi çıkmaktadır. 3. seçenek ise burs kontenjanına dahil olmadığınız durumda size kredi tahsis edilebileceği anlamına gelir.

Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Hayır öğrenim kredisi kesilmez. Okul ile ilişiğiniz kesilmediği veya adli bir vaka yaşanmadığı sürece öğrenim kredisi ödemeleri devam eder. Aşağıda öğrenim kredisinin kesilmesine sebep olan tüm durumlar listelenmiştir.

Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
Öğretim kurumunun kapatılması,
Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
Kesin hükümle mahkum olma,

KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

KYK kredi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Bu makalemizin konusu 6736 sayılı kanun kapsamına giren KYK kredi borçlarının yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? İnternet üzerinden öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri nasıl yapılır ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağız. Görselleri büyük boyutta görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Kredi borcu yapılandırma işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı‘ nın resmi web sitesi üzerinden yapılır. Burada yer alan yapılandırma başvurusu linkine tıkladığınızda karşınıza internet vergi dairesi sayfası açılır.

Başvuru için Kullanıcı Kodu veya TC Kimlik No ile yöntemlerinden birini seçerek başvuru yapabilirsiniz. Hangisi ile yapıldığının başvuru için bir önemi yoktur. Biz örnek uygulamamızı TC Kimlik No ile gerçekleştireceğiz.

TC Kimlik No ile KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

TC Kimlik No ile kredi yapılandırma başvurusu yapmak için buraya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görseldeki ekran gelecektir. Burada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurup en alttaki “Giriş” düğmesine tıklayın.

Giriş işleminiz başarılı olduğunda aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Burada yeşil çerçeve içerisine aldığımız “Tablo 1” kısmı vergi dairesinde mevcut olan KYK kredi borcunuzun yer aldığı alandır. Turuncu çerçeve içerisinde ki “Tablo 2” yukarıdakinden başka bir borcunuz varsa bunu bildirip borç yapılandırma talep edebileceğiniz isteğe bağlı alandır.

2016 KYK Borç Yapılandırma
2016 KYK Borç Yapılandırma

Bu ekranın alt kısmında ise kredi borç yapılandırma seçenekleri listelenir. Burada sarı çerçeve içine aldığımız kısım ödeme şeklidir. Peşin yada 6,12,18 ay taksitle ödeme şekli bu kısımdan seçilir. Kırmızı çerçeve içindeki alan ödeme şeklinizi yazıyla yazmanız gereken alandır. Bir üstte hangi ödeme şeklini seçtiyseniz bu kutuya bunu yazı ile (örneğin peşin altı oniki onsekiz den birini) yazmanız gerekli. Buradaki tek bir harf hatası bile başvuru göndermenize engel olacaktır.

KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu
KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

Bilgilendirme şekli için size uygun olanı seçebilirsiniz. Biz email ile olanı seçip devam ediyoruz. Telefon numaraları kısmına en az 1 adet telefon numarası giriniz. email adresi kısmına kullandığınız bir email adresini yazın. Yapılandırma başvurunuzun sonucu ile ilgili bilgilendirmeler bu email adresinize yapılacaktır.

Adres bilgilerinizi de yazdıktan sonra alt kısımda yer alan mavi çerçeve içindeki seçeneklerden “Evet” olanları işaretleyin. Bu kısımda 6736 sayılı borç yapılandırma kanunu hükümlerini kabul ettiğinizi ve borçlarınıza yapılandırma talep ettiğinizi bildirmiş oluyorsunuz.

En alt kısımda yer alan açıklamaları da dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Daha sonra turuncu çerçeve içerisindeki “Açıklamaları okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklayın. Bu ekranda bir hata oluşmazsa sistem sizi sonuç sayfasına yönlendirecektir.

KYK Kredi Borç Yapılandırma
KYK Kredi Borç Yapılandırma

Sonuç ekranı yukarıdaki gibidir. Burada “Başvurunuz alındı” ve “6736 Talebiniz / Talepleriniz alınmış ve kaydedilmiştir.” ibarelerini görüyorsanız 2016 yapılandırma başvurunuz tamamlanmıştır. Başvuru işlemleri ile ilgili karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

Kapatılan Üniversiteler için KYK Burs ve KYK Kredi Duyurusu

Kredi ve Yurtlar Kurumu kapatılan vakıf üniversitelerinin KYK burs ve KYK kredi alan öğrencileri için bir duyuru yayınlandı. Öğrencilerin kredi ve burslarının devamı için yapmaları gereken işlemler için yazının devamını okuyunuz.

KYK kredi ve KYK burs almakta iken 667 sayılı KHK ile üniversitesi kapatıldığı için ödemeleri durdurulan vakıf üniversitesi öğrencilerinin, ödemelerinin yeniden açılabilmesi için aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Kredilerinin veya burslarının devam etmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu’ na dilekçelerini göndermiş olan öğrencilerin işlemleri YÖKSİS kayıtları doğrultusunda devam etmekte olup, bu öğrencilerin yeniden dilekçe göndermelerine gerek yoktur.

KYK’ ya ulaşan dilekçelere tarih sırası ile işlem yapılmaktadır.

Öğrencilerin KYK kredi alamadığı aylar geri ödemeye tabi değildir.

Öğrenim kredisi almakta iken kredisi kesilen öğrenci

1-Öğrenim kredisinin devamını talep eden ıslak imzalı dilekçe,

2- Öğrencilerin özel öğrenci olarak eğitim gördükleri veya diploma alacakları üniversiteden temin edecekleri, kayıt tarihi ve fiilen okudukları sınıfı gösteren öğrenci belgesi

Burs almakta iken bursu kesilen öğrencilerin göndermesi gereken belgeler;

1-Burslarının devamını talep eden ıslak imzalı dilekçe

2- Sınıfını ve 2015-16 eğitim/öğretim yılını başarılı şekilde bitirdiklerinin gösteren belge.

(667 sayılı KHK’dan önce üniversite değişikliği yapmış olan öğrencilerin ise ayrıca kayıt sildirdikleri üniversiteden ayrıldıkları tarihi de belgelemeleri gerekmektedir.)

(Henüz koordinatör üniversiteler tarafından başarı belgesi verilemediğinden, öğrencilerin nakilleri öğrenim kredisi olarak yapılacak olup, başarı durumları YÖK aracılığıyla koordinatör üniversitelerden temin edildikten sonra 2015/2016 öğretim yılında başarılı oldukları tespit edilen öğrencilerin öğrenim kredileri bursa dönüştürülecektir.)

3- Öğrencilerin özel öğrenci olarak eğitim gördükleri veya diploma alacakları üniversiteden temin edecekleri, kayıt tarihi ve fiilen okudukları sınıfı gösteren öğrenci belgesini eklemeleri gerekmektedir.