KYK KYK Kredi KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

KYK kredi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Bu makalemizin konusu 6736 sayılı kanun kapsamına giren KYK kredi borçlarının yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? İnternet üzerinden öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri nasıl yapılır ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağız. Görselleri büyük boyutta görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Kredi borcu yapılandırma işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı‘ nın resmi web sitesi üzerinden yapılır. Burada yer alan yapılandırma başvurusu linkine tıkladığınızda karşınıza internet vergi dairesi sayfası açılır.

Başvuru için Kullanıcı Kodu veya TC Kimlik No ile yöntemlerinden birini seçerek başvuru yapabilirsiniz. Hangisi ile yapıldığının başvuru için bir önemi yoktur. Biz örnek uygulamamızı TC Kimlik No ile gerçekleştireceğiz.

TC Kimlik No ile KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

TC Kimlik No ile kredi yapılandırma başvurusu yapmak için buraya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görseldeki ekran gelecektir. Burada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurup en alttaki “Giriş” düğmesine tıklayın.

Giriş işleminiz başarılı olduğunda aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Burada yeşil çerçeve içerisine aldığımız “Tablo 1” kısmı vergi dairesinde mevcut olan KYK kredi borcunuzun yer aldığı alandır. Turuncu çerçeve içerisinde ki “Tablo 2” yukarıdakinden başka bir borcunuz varsa bunu bildirip borç yapılandırma talep edebileceğiniz isteğe bağlı alandır.

2016 KYK Borç Yapılandırma
2016 KYK Borç Yapılandırma

Bu ekranın alt kısmında ise kredi borç yapılandırma seçenekleri listelenir. Burada sarı çerçeve içine aldığımız kısım ödeme şeklidir. Peşin yada 6,12,18 ay taksitle ödeme şekli bu kısımdan seçilir. Kırmızı çerçeve içindeki alan ödeme şeklinizi yazıyla yazmanız gereken alandır. Bir üstte hangi ödeme şeklini seçtiyseniz bu kutuya bunu yazı ile (örneğin peşin altı oniki onsekiz den birini) yazmanız gerekli. Buradaki tek bir harf hatası bile başvuru göndermenize engel olacaktır.

KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu
KYK Kredi Yapılandırma Başvurusu

Bilgilendirme şekli için size uygun olanı seçebilirsiniz. Biz email ile olanı seçip devam ediyoruz. Telefon numaraları kısmına en az 1 adet telefon numarası giriniz. email adresi kısmına kullandığınız bir email adresini yazın. Yapılandırma başvurunuzun sonucu ile ilgili bilgilendirmeler bu email adresinize yapılacaktır.

Adres bilgilerinizi de yazdıktan sonra alt kısımda yer alan mavi çerçeve içindeki seçeneklerden “Evet” olanları işaretleyin. Bu kısımda 6736 sayılı borç yapılandırma kanunu hükümlerini kabul ettiğinizi ve borçlarınıza yapılandırma talep ettiğinizi bildirmiş oluyorsunuz.

En alt kısımda yer alan açıklamaları da dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Daha sonra turuncu çerçeve içerisindeki “Açıklamaları okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklayın. Bu ekranda bir hata oluşmazsa sistem sizi sonuç sayfasına yönlendirecektir.

KYK Kredi Borç Yapılandırma
KYK Kredi Borç Yapılandırma

Sonuç ekranı yukarıdaki gibidir. Burada “Başvurunuz alındı” ve “6736 Talebiniz / Talepleriniz alınmış ve kaydedilmiştir.” ibarelerini görüyorsanız 2016 yapılandırma başvurunuz tamamlanmıştır. Başvuru işlemleri ile ilgili karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK