KYK Burs

KYK KYK Burs

Rektörlük Bursu Nedir?

Rektörlük Bursu Nedir?
Rektörlük Bursu Nedir?

Üniversite rektörlük bursu nedir, KYK bursu ile farkı nelerdir, rektörlük bursunu kimler alabilir sorularını bu içerikle yanıtlayacağız. Öncelikle rektörlük bursu nedir bunu açıklayalım.

Rektörlük Bursu Nedir?

Rekörlük bursu KYK bursu ile aynı burstur. Rektörlük bursuna başvuru yapamazsınız. Tercih döneminde burs yada kredi için yaptığınız başvuru geçerlidir. Düzeltme: bazı üniversiteler rektörlük bursu başvurusu alıyorlar ancak sınırlı sayıda kontenjana sahip.

Üniversite rektörlükleri kendileri burs ödemesi yapmıyorlar. Dolayısı ile KYK bursu alan birisi için rektörlük bursu bir anlam ifade etmez. KYK burs başvuruları yapıldıktan sonra rektörlüklere başvuran öğrenci listelerini gönderir ve öncelik verilecek öğrenci kontenjanını belirtir.

Rektörlük öğrenci listesi içerisinden üniversite birimleri ile burs ihtiyacı olan öğrenci araştırmasını yapar ve KYK’ ya burs alması uygundur şeklinde bir liste gönderir. Bu liste içerisinde yer alan öğrenciler KYK bursu almaya önceliklidirler.

Rektörlük Bursu Almak İçin…

Gerçek bir ihtiyaç sahibiyseniz ve bunu resmi belgelerle ispatlayabiliyorsanız (kardeş sayısı, gelir seviyesi vb.) üniversitenizin rektörlüğüne durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Dilekçenizin dikkate alınıp alınmayacağının bir garantisi tabi ki yok.

KYK bursu almak için öncelik listesinde yer alan bir durumunuz varsa ve resmi kurumlarca bu durumunuz teyit edilebiliyorsa rektörlük bursu yada kyk bursu almak için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. KYK zaten resmi kurumlardan sizin bilgilerinizi teyit edip size KYK bursu tahsis edecektir.

KYK bursu öncelik listesi şöyle;

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)
Gazi çocukları,
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi gereği,
“Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler.

KYK Taahhütname Onaylama

KYK Taahhütname Onaylama
KYK Taahhütname Onaylama

KYK kredi onaylama işlemleri ve KYK burs onaylama işlemleri nasıl yapılır? KYK taahhütname onaylama nereden yapılır? Öğrenim kredisi veya burs çıkan öğrenciler için taahhütname hazırlama işlemleri edevlet üzerinden yapılacaktır.

Taahhütname Onay Süresi Uzatıldı

Kendisine burs/kredi çıktığı halde taahhütname onaylama işlemini yapmayan öğrenciler için süre uzatıldı. KYK burs / kredi taahhütname onaylama işlemi 18 Aralık 2016 saat 23:59′ a kadar yapılabilinecek.

Açıklanan sonuçlara göre burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödeme almaları için taahhütname yaptırmaları gerekmektedir. Bu taahhütnameyi 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler e-devlet KYK kredi onaylama işlemleri sayfasından kendileri yapacaktır.

18 yaşından küçük öğrenciler için kredi onaylatma işlemini anne yada babalarının e-devlet şifreleri ile giriş yaparak onaylatabilirler. Daha sonra kendi e-devlet şifreleri ile giriş yaparak taahhütname onayını verebilirler.

15 yaşından küçük yada anne ve babası olmayan öğrenciler, kanuni vasileri ile birlikte herhangi bir KYK yurt müdürlüğüne başvurarak kredi onaylama taahhütnamesini imzalayabilirler.

Eğer başvurunuz sonucundan kredi çıktıysa ve almak istemiyorsanız kredi onaylama işlemini yapmamanız yeterlidir.

Taahhütname onaylandıktan sonra yapmanız gereken başka bir işlem yoktur. Ziraat Bankası hesabınızı açacak, size yakın bir şubeye kartınızı ulaştıracak. Bu işlemler gerçekleştikten sonra gerek KYK gerekse banka tarafından yapılacak bilgilendirmeyle hangi şubeden kartınızı alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Kapatılan Üniversiteler için KYK Burs ve KYK Kredi Duyurusu

KYK YURT BURS KREDİ DUYURUSU
KYK YURT BURS KREDİ DUYURUSU

Kredi ve Yurtlar Kurumu kapatılan vakıf üniversitelerinin KYK burs ve KYK kredi alan öğrencileri için bir duyuru yayınlandı. Öğrencilerin kredi ve burslarının devamı için yapmaları gereken işlemler için yazının devamını okuyunuz.

KYK kredi ve KYK burs almakta iken 667 sayılı KHK ile üniversitesi kapatıldığı için ödemeleri durdurulan vakıf üniversitesi öğrencilerinin, ödemelerinin yeniden açılabilmesi için aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Kredilerinin veya burslarının devam etmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu’ na dilekçelerini göndermiş olan öğrencilerin işlemleri YÖKSİS kayıtları doğrultusunda devam etmekte olup, bu öğrencilerin yeniden dilekçe göndermelerine gerek yoktur.

KYK’ ya ulaşan dilekçelere tarih sırası ile işlem yapılmaktadır.

Öğrencilerin KYK kredi alamadığı aylar geri ödemeye tabi değildir.

Öğrenim kredisi almakta iken kredisi kesilen öğrenci

1-Öğrenim kredisinin devamını talep eden ıslak imzalı dilekçe,

2- Öğrencilerin özel öğrenci olarak eğitim gördükleri veya diploma alacakları üniversiteden temin edecekleri, kayıt tarihi ve fiilen okudukları sınıfı gösteren öğrenci belgesi

Burs almakta iken bursu kesilen öğrencilerin göndermesi gereken belgeler;

1-Burslarının devamını talep eden ıslak imzalı dilekçe

2- Sınıfını ve 2015-16 eğitim/öğretim yılını başarılı şekilde bitirdiklerinin gösteren belge.

(667 sayılı KHK’dan önce üniversite değişikliği yapmış olan öğrencilerin ise ayrıca kayıt sildirdikleri üniversiteden ayrıldıkları tarihi de belgelemeleri gerekmektedir.)

(Henüz koordinatör üniversiteler tarafından başarı belgesi verilemediğinden, öğrencilerin nakilleri öğrenim kredisi olarak yapılacak olup, başarı durumları YÖK aracılığıyla koordinatör üniversitelerden temin edildikten sonra 2015/2016 öğretim yılında başarılı oldukları tespit edilen öğrencilerin öğrenim kredileri bursa dönüştürülecektir.)

3- Öğrencilerin özel öğrenci olarak eğitim gördükleri veya diploma alacakları üniversiteden temin edecekleri, kayıt tarihi ve fiilen okudukları sınıfı gösteren öğrenci belgesini eklemeleri gerekmektedir.